05.03
2024

Eesti elektriraudtee 100. aasta täitumist tähistavad erimargid on tänasest müügil

Tänasest jõuab müügile Eesti esimese elektrirongi väljumise 100. aastapäeva tähistav margiplokk 3 erineva postmargiga. Ploki kujundas Jaan Saar.

Margiplokk koosneb kolmest margist, millel on kujutatud Eesti esimene elektrirong (mootorvagun nr 1), 1970. aastatel elektriraudteele tulnud ER1-tüüpi elektrirong ja 2013. aastal liinile tulnud Stadler Flirt rong. Uusi postmarke saab soetada Omniva postkontoritest, e-poest, postipunktidest või edasimüüjatelt hinnaga 5.20. Kokku trükitakse postmargiplokke 10 000. Esimese päeva tempel on kasutusel Tallinnas, Toompea postkontoris.

Margikunstnik Jaan Saar nimetas postmargi loomist mahukaks, aga väga huvitavaks tööks. “Rongide kujutamisel arvutigraafikas tekkis mul selline hasart ja elevus nagu lapsena konstruktori detailidest masinaid kokku pannes. Kujundustöö andis Saarele võimaluse avastada erinevate ajastute rongide isikupära, kuid väljakutseks sai nende eriliste rongide tausta kujundamine. “See ei tohtinud ronge varjutada ja pidi need samas sujuvalt kokku liitma. Leidsin võimaluse need otsekui ühes jaamas kokku viia, rööpad-õhuliinid on kujutatud stiliseerituna, nende hoogne kulgemine annab edasi rongisõidu kiirust ja dünaamikat.”

„On kindlasti märgiline, et elektriraudtee väärikas juubel jõuab kätte selle aasta septembris, sest mitte kunagi varem pole ehitatud juurde nii palju elektriraudteed nagu praegu. Selle aasta lõpuks lisandubki meie taristule elektrifitseeritud raudtee Tartu suunal, mis läheb käiku 2025. aastal. Seega, meil on väga hea meel, et elektriraudtee sajas juubel saab sellise väärika mälestuseseme,“ kommenteeris AS Eesti Raudtee juhatuse esimees Kaido Zimmermann.

 
“Elekter on Eesti inimesi ja ronge liigutanud nüüdseks juba ligi sajandi ja juubeliaasta on sattunud elektriraudtee ja Elroni jaoks märgilisse aega. Arvestades kliimaeesmärke ja üha suurenevat keskkonnateadlikkust, on reisirongiliikluse tulevik ilmselt järjest särtsakam ehk elektrirongide kesksem. Järgmise paari aasta jooksul toob Elron liinile 16 uut elektrirongi,” ütles Elroni juhatuse esimees Lauri Betlem. “Praegu Tartu suunal ehitatav elektriraudtee annab juba 2025. aasta algusest võimaluse tuua kuus esimest uut elektrirongi Tallinn – Tartu liinile.”
 

* Iga ilmuva postmargiga antaks välja esimese päeva ümbrik, mis on uue postmargi jaoks kujundatud ümbrik. Ümbrikule kleebitakse postmark või postmargid, mis kustutatakse esimese päeva templiga. Esimese päeva templit kasutatakse ainult konkreetse uue postmargi kasutusele võtmise päeval postmargi kustutamiseks.

2024. aastal annab Omniva välja paarkümmend postmarki tähistamaks olulisi teemasid ja väärikaid sündmusi meie riigis ning ühiskonnas. Alates aprillist 2023 on Omniva postmargid trükitud paberile, mis omab Forest Stewardship Councili (FSC) vastutustundliku metsanduse märgist. FSC märgis tõendab, et paberi tootmiseks kasutatud puit pärineb vastutustundlikult majandatud metsadest ja selle juures on jälgitud majanduslikke, keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid aspekte.

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616