24.11
2023

Et jõuluvana kingipakid jõuaksid muretult saajani

Jõulud on ukse ees, tuues kaasa kingituste saatmise ja vastuvõtmise rõõmu. Selles saginas on oluline meeles pidada Maksu- ja Tolliameti (MTA) ning Omniva ühist sõnumit: kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvad saadetised tuleb korrektselt deklareerida. See kehtib nii eraisikutevaheliste kingituste kui ka e-poodidest tellitud kaupade puhul.
 
Kaari Lainevool, MTA tolliosakonna teenusejuht, rõhutab, et jõuluhooajal suureneb väljastpoolt EL-i saabuvate pakkide hulk märkimisväärselt. "Selleks, et kingitused jõuaksid probleemideta adressaatideni, on oluline järgida deklareerimisreegleid," ütleb Lainevool ja lisab, et infot paki deklareerimise ja näiteks käibemaksu tasumise kohta leiab MTA vastavasisuliselt veebilehelt. „Lisaks leiab sealt ka otselingi paki deklareerimise keskkonda,“ sõnas Lainevool.
 
Oluline on teada, et teatud kaupade saatmine Eestisse võib olla keelatud või piiratud, eriti seoses Venemaale kehtestatud sanktsioonidega. "Sanktsioneeritud kaupade liikumine on tolli terava tähelepanu all," hoiatab Lainevool. Levinud kingitused nagu kosmeetikatooted või CD plaadid, mis varem olid tavapärased pakkides, võivad nüüd olla keelatud kaupade nimekirjas.
 
Jõulud on andmise ja jagamise aeg, kuid selleks, et teie kingitused jõuaksid õnnelikult kohale, on oluline järgida tollireegleid ja olla teadlik võimalikest piirangutest. Planeerige oma pakkide saatmist hoolikalt ja varakult, et tagada rõõmsad pühad nii saatjale kui saajale.
 

Pakkide deklareerimise ABC
Tellige rahvusvahelised pakid varakult. Pühade aeg on postitöötajate jaoks aasta kõige kiirem, mistõttu tasub arvestada teatud viivitustega paki kohalejõudmisel.

Käibemaksuvabastus kingitustele, mille väärtus on kuni 45-eurot. Euroopa Liidust väljastpoolt saabuv kingitus, mille väärtus ei ületa 45 eurot, on käibemaksuvaba, kuid seda juhul, kui paki saatjaks ja saajaks on eraisik. See käibemaksuvabastus ei kehti eraisiku-vaheliste müügitehingute puhul, mida tellija plaanib kellelegi kinkida.

Käibemaks kuni 150 eurot maksvatele pakkidele. Euroopa Liidust väljastpoolt ostetud paki puhul, mille väärtus on kuni 150 eurot, tuleb paki saajal paki kättesaamiseks tasuda lisanduv käibemaks, mis arvutatakse kauba väärtuse ja postikulu pealt. 

Alates 1. jaanuarist 2024 on Eestis käibemaksu standardmäär 22 protsenti. Arvesta sellega paki tellimisel – kui tellid paki enne 1. jaanuari 2024, kuid pakk saabub Eestisse 1. jaanuaril või hiljem, maksustatakse see 22 protsendilise käibemaksumääraga.
Kui veebipood või müügiplatvorm on liitunud IOSS-erikorraga, saad käibemaksu tasuda mugavalt juba ostuhetkel. See tähendab, et käibemaks lisatakse kauba hinnale ning kauba Eestisse jõudmisel ei ole vaja käibemaksu enam lisaks tasuda.

Üle 150-eurostele pakkidele lisandub lisaks käibemaksule ka tollimaks. Euroopa Liidust väljastpoolt saabuv tellimus või pakk, mille väärtus ületab tuleb paki saajal paki kättesaamiseks tasuda lisaks käibemaksule ka tollimaks.

Deklareerige ise. Võite vormistada deklaratsiooni ise e-MTAs, mis on tasuta. Deklareerimiseks on vajalikud kauba saabumise teatis, eelneva dokumendi viitenumber ja transpordidokumendi number, samuti kauba väärtust tõendav dokument. Ka kingituse puhul on vaja teada kauba väärtust!

Volitage teenuseosutajat. Alternatiivina võite volitada posti- või kullerteenuse osutajat deklaratsiooni vormistama. Tegemist on tasulise teenusega: https://www.omniva.ee/abi/tolliinfo

Abi on käeulatuses või telefonikõne kaugusel. Kui jääd deklareerimisprotsessiga hätta või sul puudub arvuti kasutamise võimalus, siis tea, et nii MTA kui Omniva kliendinõustajad aitavad sind (tel: 661 6616, e-post: [email protected],

E–R 9–20, L–P ja riigipühadel 9–15)

 
Saadetised Venemaalt ja Venemaale. Kui ootad pakki Venemaalt või soovid sinna pakki saata, on oluline tutvuda sanktsioonide alla kuuluvate kaupade nimekirjaga. Eraisikult eraisikule kingituste saatmine ei ole vabastatud sanktsioonidest.

Kontrollige alati e-poest kaupa tellides oma kontaktandmeid e-poes ja Omniva iseteeninduskeskkonnas Minu Omniva, et vältida pakkide teavituste kaotsiminekut. Eriti olulised on telefoninumber ja e-posti aadress.


Deklareerimist puudutavaid korduma kippuvaid küsimusi saab lähemalt lugeda SIIT

Kuna deklareerimisega seonduvalt liigub ka petukirju, siis selle kohta, kuidas kuidas teha vahet petusõnumil ja Omniva teavitusel, saab lähemalt lugeda SIIT

 

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616