20.06
2024

Innovatsioon pakiautomaatide turul: Eestisse jõudsid kogukonna pakiautomaadid

Erapakiautomaatidega tegelev Picapac tõi turule uued, kaheksalahtrilised kogukonnapakiautomaadid, mis on jõudnud Eestimaa erinevatesse nurkadesse. Uued pakiautomaadid on mõeldud väiksemate kogukondade teenindamiseks ja kohtadesse, kus suured pakiautomaadid ei asu mugaval kaugusel.

Picapaci avatud võrgustiku arendusjuhi Mait Mikkeri sõnul on eestlased ja üldse Balti riikides elavad inimesed Euroopa kõige suuremad ja vilunumad pakiautomaatide kasutajad ning seda näitavad ka numbrid. “Eesti E-kaubanduse liidu andmetel eelistab enam kui 80% e-osalejatest paki kättesaamiseks pakiautomaati.”*

“Samuti lükkab e-kaubanduse kiire areng ja kasvavad võimalused tagant ka kliendi ootust saada oma pakk kätte võimalikult vähese ajaga ja võimalikult kodu lähedalt. Klassikaline pakiautomaat ei täida alati seda ootust, kuna sagedased tellijad ei soovi lühikese aja jooksul võtta ette pikemaid autosõite automaadi juurde ja tagasi koju,” ütles Mikker.

“Erapakiautomaadid on arenev ärisuund ja tänaseks on pea 1000 inimest üle Eesti soetanud enda kodude juurde personaalse pakiautomaadi, millest saab nii pakke saate kui ka vastu võtta,” sõnas Mikker ja lisas, et kogukonna pakiautomaat on mõeldud väiksematele kogukondadele ja küladele, kes soovivad tuua pakiteenuse oma kodule lähemale, kuid kus elavate inimeste vajadus pole piisavalt suur isikliku pakiautomaadi soetamiseks.

Mikkeri hinnangul kasvab personaalsema lähenemisega pakiautomaatide arv lähiaastail kiiresti. „Ka kinnisvaraarendajad on selle trendi ära tundnud ja huvituvad kogukonna pakiautomaatide paigaldamisest uute arenduste juurde  - nii pakuvad nad ostjale lisaväärtust. Viie aasta pärast võiks üks selline automaat olla igast inimesest mitte kaugemal kui 300 meetrit.“

Kolme kuu jooksul on Picapacile laekunud 60 sooviavaldust kogukonna pakiautomaadi paigaldamiseks: kõige rohkem avaldusi tuli Harjumaalt, Tartumaalt, Lääne-Virumaalt, Jõgevamaalt ja Viljandimaalt. Praeguseks on paigaldatud 18 kogukonna pakiautomaati, peamiselt Tallinnas ja selle lähiümbruses, järgnevatel kuudel kasvab nende arv veelgi.

Juunikuus paigaldas Picapac kogukonna pakiautomaadi Hargla külla Valgamaal. Valga vallavanema Monika Rogenbaumi sõnul on Hargla kogukond pakiautomaadist väga puudust tundnud. „Tegemist on suurtest keskustest kaugemal asuva külaga, lähimasse linna jõudmiseks on nii mõnelgi perel vaja umbes 40 kilomeetrit läbida,“ ütles Rogenbaum, lisades, et klassikaline suur pakiautomaat on Hargla jaoks liialt mahukas ja selle paigaldamise ära tasumiseks peaks sealt liikuma oluliselt rohkem pakke ja saadetisi.

„Kui kuulsime uuest kogukonna pakiautomaadist, siis saigi tehtud kiirelt otsus koostada projektitoetuse taotlus kohaliku omaalgatuse programmile ning meie õnneks sai see ka hindajatelt toetuse,“ rääkis vallavanem. „Loodame, et uus pakiautomaat lahendab eelkõige vähese liikuvuse ja liikumisvõimalusega inimeste mure saada tellitud pakid kätte endale sobival ajal ja mõistlikult kauguselt. Samuti saavad kasutajad tõsise kokkuhoiu sõiduajalt ja -kuludelt, sest ei pea enam paki kättesaamiseks kümneid kilomeetreid läbima.“

Picapaci hiljutise uuringu kohaselt väljendas üle 75% vastanutest valmisolekut kasutada kogukonna pakiautomaadi teenust, nimetades oma huvi peamiste põhjustena mugavust ja kulutasuvust. Uuringust selgus ka, et  kogukonna pakiautomaadi teenusega liitunutest 83% eelistab paki kättesaamiseks kõndida või kasutada ratast, mitte sõita autoga.

Kogukonna pakiautomaadid toimivad avatud võrgus, mis teisisõnu tähendab, et seda saavad kasutada kõik Picapaci võrgustikuga liitunud kullerettevõtted. Kogukonna pakiautomaadi kasutamiseks on võimalus see välja osta või rentida. Viimasel juhul maksab klient Picapacile automaadi kasutamise eest kuupõhist tasu, mis on üks euro.
 
*Eesti e-kaubanduse statistika ja trendid (e-kaubanduseliit.ee)

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616