18.09
2023

Eesti Pank ja Omniva käivitasid miljoni mündi korje kampaania

Eesti Pank koostöös Omnivaga käivitasid Tallinnas Järve ja Tartus Kvartali postkontoris miljoni mündi korjekampaania, mille käigus saavad inimesed vahetada enda kätte kogunenud euromünte.

„Sularaharinglus toimib keskpanga hinnangul Eestis suures plaanis hästi, kuid pikaajaline mure on eelkõige väikeste punaste müntidega, mida kasutatakse maksmisel vähem. Inimesed saavad münte vahetusrahana poodidest, aga kuna müntide väärtus on väike, siis inimesed ei lähe nendega uuesti poodi maksma. Nii annabki Eesti Pank igal aastal ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu 1- ja 2-sendiseid münte, millest keskpanka tagasi ei jõua peaaegu midagi,“ rääkis Eesti Panga sularahavaldkonna juht Rait Roosve.

„Eesti Pank koostöös Omnivaga soovib mündikorjega inimestelt kokku koguda miljon euromünti. Pilootprojektiga saame testida, kas selline mündikorje teenus aitaks väikeste punaste müntide taasringlusele kaasa, sest nende tootmise näol on tegemist arvestatava keskkonnakuluga,“ tõdes Roosve.

Omniva Eesti maajuht Kristi Unt rõhutas, et iga mündivahetaja aitab vähendada sularaha keskkonnajalajälge. „Jätkusuutlikkus on Omniva jaoks väga südamelähedane teema ja seetõttu peame ühiskonnaliikmetena igati kaasa aitama sellele, et olemasolevaid münte ringlusesse tagasi tuua, mitte maksma üha uute tootmise eest,“ sõnas Unt.

Mündikorje raames saavad inimesed enda kätte kogunenud euromünte tuua ära kahte Omniva postkontorisse: Tallinnas Järve keskuses ja Tartus Kvartali keskuses. Teenust pakutakse kampaania raames tasuta kuni miljoni mündi kokku kogumiseni, aga tasuta kampaania lõpeb hiljemalt 22. oktoobril. Sealt edasi on mündivahetuse teenustasu 5% vahetatavast summast ja münte saab Omniva kahes postkontoris vahetada kuni aasta lõpuni. Lisaks väikestele punastele müntidele saab vahetada ka teisi euromünte, ühe korraga tohib vahetada kuni 3 kilogrammi münte kuni 200 eur väärtuses. Mündivahetaja saab müntides toodud summa tagasi kupüürides ja suuremates müntides.

 

Mündikorjest

Mündivahetuse pilootprojekt Tallinnas Järve ja Tartus Kvartali postkontoris kestab aasta lõpuni.

Teenustasuta mündikorje kampaania kestab kuni ühe miljoni mündi kogumiseni, kuid lõpeb hiljemalt 22. oktoobril.

Kampaania eesmärk on tuua rohkem väikeseid punaseid euromünte tagasi ringlusse, et vähendada nende tootmist ja sellega sularaha keskkonnajalajälge.

Mündikorje raames toodud mündid vahetatakse kupüürideks ja suuremateks müntideks, tuua võib kõiki euromünte ja korraga saab tuua kuni 3kg münte.

 

Kas teadsid, et:

Eesti Pank saadab igal aastal ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu 1- ja 2-sendiseid münte, millest keskpanka tagasi jõuab vaid üliväike osa. Inimesed saavad 1- ja 2-sendiseid valdavalt poest vahetusrahana, kuid kasutavad neid ise ostmisel väga vähe;

1- ja 2-sendiste tootmis- ja käitlemiskulud ning keskkonnamõju on nende väärtusega võrreldes ebaproportsionaalselt suured;

Euroalal moodustavad 1- ja 2-sendised kõikide väljastatud müntide mahust umbes 40%;

Loe värskeid andmeid sularaharingluse kohta siit.

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616