27.09
2023

Mündikorje kampaania tasuta osa lõpeb, neljapäevast rakendub teenustasu

Eesti Panga ja Omniva ühises mündikorje kampaanias on kolmapäeva õhtuks suure tõenäosusega tagasi toodud juba enam kui miljon münti. 

Euromünte saab kuni aasta lõpuni vahetada Omniva Tallinna Järve ja Tartu Kvartali keskuse postkontoris, kuid alates neljapäevast rakendub teenustasu 5% vahetatavast summast. Kui vahetatavast summast vähemalt 50% ulatuses tasutakse postkontoris Omniva toodete või teenuste eest, ei pea teenustasu maksma. 

Teisipäeva õhtu seisuga olid inimesed mündikorje käigus tagasi toonud 935,934 münti, millest üle 80% moodustasid 1-, 2- ja 5-sendised mündid. Münte on pooleteise nädala jooksul käinud kahes postkontoris vahetamas kokku 1260 inimest.

„Meil on väga hea meel, et miljoni mündikorje kampaania on inimestele korda läinud ja toonud neid aktiivselt münte vahetama. Oodatust palju kiiremini ehk kõigest pooleteise nädalaga on tasuta kampaania raames ära vahetatud pea miljon euromünti. Mündikorje suured mahud on ühtlasi ka tähendanud, et ooteajad on olnud pikad, kuna mündilugemise masinate kiirus seab omad piirid teenuse tempole,“ ütles Omniva Eesti maajuht Kristi Unt. Kuna töökoormus on selle kampaania ajal olnud Tartus Kvartali ja Tallinnas Järve postkontorites väga suur, tänan lisaks kõigile meie külastajatele ka südamest meie töötajaid, kes suurele töömahule ja pikkadele päevadele vastu on pidanud,“ lisas ta.

„Iga tagasitoodud münt tähendab, et on vaja vähem uusi münte juurde toota. Suur tänu kõigile inimestele, kes üleskutsega kaasa tulid ja andsid oma panuse mündiringluse keskkonnamõju vähendamiseks. Väikese punaste müntide puhul on nende keskkonnajalajälg väga suur võrreldes müntide väärtusega,“ sõnas Eesti Panga sularaha käitluse allosakonna juhataja Martti Näksi.

Ta lisas, et keskpanga jaoks on tegemist pilootprojektiga. „Tasuta kampaania ajal tõid inimesed väga suures koguses münte. Pikaajaliselt aga pole mõeldav seda teenust tasuta pakkuda. Seetõttu on meile oluline ka praeguse pilootprojekti järgmine faas, kus inimestel tuleb müntide vahetamise eest maksta 5% teenustasu. Kui pilootprojekt saab aasta lõpus läbi, saame analüüsida, mida on kõige mõistlikum ette võtta, et mündiringlus töötaks võimalikult hästi.“

Näksi sõnul on mündiringluse heaks toimimiseks tõenäoliselt püsiv lahendus selline, kus Eestis hakatakse ostukorvi lõpphinda (mitte üksiku toote) hinda ümardama matemaatiliselt lähima viie sendini juhul, kui inimene maksab sularahas. Kaardimakse puhul ümardamist ei oleks. Küsitlused näitavad, et valdav osa Eesti inimesi toetaks sellist lahendust, aga kuna see lahendus eeldab seadusemuudatust, siis on Eesti Pank ministeeriumidega sel teemal aktiivses suhtluses.

Mündikorje raames vahetatakse Omniva Tallinna Järve ja Tartu Kvartali keskuse postkontoris euromündid kupüürideks ja suuremateks müntideks, korraga saab tuua kuni 3kg või kuni 200 euro ulatuses münte.

Eesti Pank saadab igal aastal ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu 1- ja 2-sendiseid münte, millest keskpanka tagasi jõuab vaid üliväike osa. Inimesed saavad 1- ja 2-sendiseid valdavalt poest vahetusrahana, kuid kasutavad neid ise ostmisel väga vähe.

 

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616