E-teeninduse töös esineb hetkel häireid, proovige mõne aja pärast uuesti.
E-teeninduse töös esineb hetkel häireid, proovi mõne aja pärast uuesti.
16.09
2021

Täna ilmuv postmark tähistab 125 aasta möödumist Eesti esimesest filminäitamisest

16. septembril ilmub Esimene filminäitamine 125 postmark. Lisaks Suurgildi hoonele on postmargil kujutatud ka kaadrit Eesti mahukaimast filmiprojektist „Apteeker Melchior“.
 
125. juubelit tähistava postmargi on kujundanud kunstnik Indrek Ilves ning see trükiti trükikojas Vaba Maa. Margi trükiarv on 20 000 tükki ning selle nominaal on 0,90€ ehk siseriikliku lihtkirja tariif.
 
Lisaks postmargile ilmub traditsiooniliselt ka esimese päeva ümbrik (FDC) ja infokaart, mis on kõik müügil Omniva e-poes. Esimene filminäitamine 125 margi esimese päeva tempel on kasutusel Toompea postkontoris.

1896. aasta 4. oktoobri õhtul leidis margil kujutatud Suurgildi hoones aset esimene filminäitamine Eestis. Tolleaegse Börsihoone väikeses saalis oli tallinlastel võimalus 50 kopika eest tutvuda uue tehnikaime – filmiga. Filmiprogramm koosnes kümnest umbes minutipikkusest palast. Kuigi kriitikud tõid puudusena välja aparaadi liiga nõrga valgusjõu ja tugeva piltide värisemise, näidati filmiprogrammi Börsihoones veel 13 päeva ja seda saatis suur publikumenu. Seejärel siirdus programm Tartusse. Esialgu hakkasid filmide esilinastused toimuma üle Eestimaa rändkinodes, kuid esimene paikkino avati juba 1908. aastal Tartus. 
 
Postmargil on muuhulgas kujutatud ka kaadrit 2022. aastal esilinastuvast filmist ,,Apteeker Melchior’’, mis on läbi aegade mahukaim Eestis tehtud filmiprojekt.

Tagasi

Uudiste loetelu

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: [email protected] Kliendiinfo: 661 6616