E-teeninduse töös esineb hetkel häireid, proovige mõne aja pärast uuesti.
E-teeninduse töös esineb hetkel häireid, proovi mõne aja pärast uuesti.

E-arved on Põhjamaades juba ammu tavapraktika

Meie naaberriikides on e-arved juba aastaid tavaline praktika. Soomes kasutavad enamik ettevõtjaid olenemata suurusest e-arveid just seetõttu, et neid on mugav ja palju odavam käsitleda kui paber või PDF-arveid. Kusjuures – Soomes ei nõudnud riik kohustuslikus korras ettevõtjatelt e-arvetele üle minemist, vaid erafirmad hakkasid ise koostööpartneritelt e-arveid küsima.

Taanis on e-arved kohustuslikud tosin aastat, Rootsis avalikule sektorile alates 2008. aasta juulist. Norra ettevõtjad esitavad valitsusasutustele arved e-kujul alates 2012. juulist ning kohalikele omavalitsustele 1. jaanuarist 2015.

Meil Eestis liigub enamus arveid PDF-kujul. Kuigi neid saadetakse elektrooniliselt, pole siiski tegemist e-arvetega. Viimased on failid, mis liiguvad süsteemisiseselt ja on masinloetavad. PDF-arvete käsitlemise suureks miinuseks on selle ajamahukus. Ajaline vahe PDF-arve ja e-arve võrdluses on lausa 30 minutit.

Millist väärtust e-arved loovad?
  • Ära jääb arve käsitsi sisestamine
  • Arveid saab kinnitada arvuti või nutitelefoni abil kõikjal maailmas
  • Ülevaade, kellel on arve kinnitamata
  • E-kuluaruanded on lihtsalt leitavad ka aastaid hiljem
  • Saabunud e-arved arhiveeritakse automaatselt
  • Arveid on digiarhiivist lihtne otsida
  • Ülevaade sellest, millal hankija ületab 1000 euro piiri
  • Väheneb libaarvete saamise võimalus
  • Jäävad ära viivistasud


E-arvete süsteemile on lihtne üle minna. Ettevõtjad saavad tasuta liituda Omniva arvekeskusega, mida on klientide reaalset ja praktilist kogemust arvestades arendatud ligi 10 aastat ning millele on iga päev rohkem kui 25 000 kasutajat.

Arvekeskusel on automaatliidesed enamlevinud raamatupidamistarkvaradega. See tähendab, et kliendil piisab tarkvarale teada anda, et ta soovib hakata kasutama e-arveid ning juba saabki ta kasutada võimekat ja praktilist tööriista. Eriti lihtne on väikese ja keskmise suurusega ettevõtjatel, kes kasutavad mõnd raamatupidamissüsteemi standardlahendust. Suured ettevõtted kasutavad enamasti nn rätsepatööna valminud raamatupidamistarkvara ning sel juhul on vaja e-arvete saatmiseks natuke rohkem tegevusi teha.

Pallasti 28, 10001 Tallinn, e-post: info@omniva.ee Kliendiinfo: 661 6616